-
Ingyenes fotós oktató anyagok
- 01. A fotózásról pár gondolat
- 02. Milyen fényképezőgépre van szükséged?
- 03. Expozíció
- 04.Rekesz, azaz mélységélesség (Aperture)
- 05. Záridő
- 06. ISO, azaz hamis fény
- 07. ISO, rekesz, záridő triumvirátus, avagy hogyan kapcsolódnak egymáshoz?
- 08. Kompozíciós szabályok
- 09. RAW-ban vagy JPG-ben érdemes fotózni?
- 10. Pár dolog, amit érdemes végig gondolnod, ha komolyabban szeretnél fotózni
05. Záridő
Záridő
A záridő egy másik nagyon fontos tényező a rekesz és az ISO mellett. Azon túl, hogy meghatározza a kép elkészítésének idejét az által, hogy csak egy adott ideig engedi be a fényt a gépbe, meghatározza a kép fényerejét, továbbá látványos hatásokat tudsz majd vele elérni egy képnél. Ilyen például, amikor olyan gyors záridőt használsz, hogy minden mozgás szinte megfagy a képen, illetve lassú záridő esetén pedig ezek a mozgások elmosódnak. Ezen jelenségek kreatív felhasználásával igazán csodálatos képek elkészíthetsz!
Néhány példa hosszú záridővel:





Néhány példa gyors záridővel:



A záridőt másodpercben mérjük. A legtöbbször ez egy tört szám lesz, mint 1/250mp, vagy 1/1000mp… hiszen általában egész jó fényviszonyok között fotózik a többség. Az én kameráim (Olympus OMD EM5 II és EM5 III) nem írják ki a teljes törtszámot, csak a perjel utáni részt. Ha pedig már egész szám van ott, akkor egy “ jelet rak a szám után. Tehát 10 másodperces záridő így néz ki: 10”. Változó, hogy melyik kamera gyártó melyiket használja.

Ha egy képnél csak a záridőt változtatjuk, akkor gyorsabb záridő esetén sötétebb, hosszabb záridő esetén pedig világosabb lesz a kép.
Valahogy így:
